O soutěži

Děkujeme všem příznivcům a účastníkům soutěže Komenský a my za zájem, který o naši soutěž projevili. Velké poděkování patří zejména pedagogům na školách, kteří své žáky dokázali získat i pro takto netradiční soutěž a probudit v nich chuť zabývat se odkazem Komenského i v dnešní době.

Těšíme se na setkání se známými i novými tvářemi v dalších ročnících naší soutěže. Nebojte se a zkuste se přidat mezi novodobé mladé „komeniology“.

preambule

Motivováni životem, dílem a také vztahem Jana Amose Komenského k Brandýsu nad Orlicí, čestným názvem školy J.A. Komenského, členstvím v Unii Comenius, pravidelnými setkáními pedagogů a velkými sympatiemi ke Komenskému jako osobnosti světového významu, člověku vynikajícímu v řadě oborů lidské činnosti, jehož myšlenky se staly inspirací pro generace následovníků a oslovují i naši současnost, jsme se rozhodli vyhlásit celostátní soutěž „KOMENSKÝ A MY“ zaměřenou na život, dílo a myšlenkový odkaz Jana Amose Komenského. Tato soutěž je otevřena i dětem a mládeži z dalších evropských zemí. Soutěž si klade za cíl přispět ke zvýšení historického vědomí naší mladé generace a k rozvíjení schopnosti integrativního myšlení a hledání samostatných tvůrčích řešení.

název soutěže

„Komenský a my“

zaměření soutěže

Literárně historická a výtvarná soutěž pro děti a mládež

vyhlašovatel

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

pořadatel

Základní škola J.A. Komenského v Brandýse nad Orlicí

záštita a odborné vedení

Pedagogické muzeum J.A. Komenského v Praze, Asociace učitelů dějepisu, Sdružení historiků ČR, město Brandýs nad Orlicí

„Akce se koná pod záštitou Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje za oblast školství.“

podmínky účasti dalších zemí

Soutěže se mohou zúčastnit i děti a mládež dalších zemí za předpokladu, že tyto země uspořádají svá národní kola. Organizátoři však v tomto případě žádají, aby na materiálech soutěže bylo uváděno, že soutěž „Komenský a my“ je vyhlášena Českou republikou a příslušná země se k ní připojuje.

odborná porota

Pořadatel soutěže jmenuje odbornou porotu z řad pedagogů, odborných metodiků a zástupců organizací, které převzaly nad soutěží záštitu.

PODMÍNKY ÚČASTI A TÉMATA SOUTĚŽE:

Soutěž je rozdělena do tří kategorií (A, B, C).

Soutěž má v každé kategorii školní a ústřední (celostátní) kolo. Školní kola si organizují samy školy a do ústředního kola postupují práce podle předem určeného klíče pro každou jednotlivou kategorii.

Kategorie A

nazvaná Orbis pictus 21. století – nové stránky knihy Svět v obrazech očima dětí je rozdělena do dvou věkových skupin. V první (A1) soutěží se svými výtvarnými pracemi děti 1. – 3. ročníků ZŠ, ve druhé (A2) pak děti 4. a 5. ročníků ZŠ. Každá škola může do této kategorie (kat. A) vybrat ze svého školního kola maximálně 5 prací.

Kategorie B

je určena pro žáky 6. – 9. ročníků ZŠ a nižšího stupně víceletých gymnázií. Skládá se ze dvou částí. První část představuje literární práci – zamyšlení na vyhlášené téma. Rozsah práce by neměl překročit 3 normostrany. Druhou část tvoří znalostní test zaměřený na život, dílo a dobu J.A. Komenského. Autoři 20 nejlepších literárních prací a jejich pedagogický doprovod budou pozváni do Brandýsa nad Orlicí a zúčastní se znalostního testu v ústředním kole soutěže.

Kategorie C

je určena studentům všech typů středních škol a studentům druhého stupně víceletých gymnázií a probíhá korespondenční formou. Studenti se účastní odbornou literární prací (esej nebo úvaha) na vyhlášené téma. Rozsah práce či studie by neměl přesáhnout 5 normostran. Autoři nejlepších prací jsou zváni k převzetí cen při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže do Brandýsa nad Orlicí.

Zaslané výtvarné i literární práce se soutěžícím nevracejí a zůstávají vlastnictvím Základní školy  J.A. Komenského v Brandýse nad Orlicí.